Zagramy dla małej Zuzi! Zapraszamy na koncert charytatywny Nowej Inicjatywy

Jacek Stachursky będzie gwiazdą kolejnego koncertu charytatywnego organizowanego 22 października przez Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa.

Wystąpią również artyści Czechowickiego Teatru Muzycznego „Movimento”, a o oprawę muzyczną zadbają Grzybowski Band oraz Sławomir Błachut. Tym razem zagramy dla 5-letniej Zuzi, cierpiącej na dziecięce porażenie mózgowe oraz epilepsję. Na scenie – to już tradycja koncertów charytatywnych NI – nie zabraknie również Urszuli Wawrzeczko, Burmistrza Mariana Błachuta oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego z dawnego zespołu Raj.

Pierwszy koncert charytatywny Nowej Inicjatywy odbył się 11 temu. Jesienią 2012 roku Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, jego przyjaciele z zespołu Raj oraz znani artyści, zagrali wówczas charytatywnie dla 25-letniego Krzysztofa Wrony, który stracił nogę w wypadku spowodowanym przez pijanego motocyklistę. Dzięki otwartym sercom darczyńców, wyniki licytacji oraz zbiórki pieniędzy przeprowadzonej po koncercie przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Dlatego pomysłodawca i główny organizator imprezy – Prezes Stowarzyszenia Marian Błachut zaproponował, by coroczne koncerty charytatywne na stałe wpisały się w kalendarz działań Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa.

W kolejnych koncertach, odbywających się regularnie do jesieni 2019 roku, graliśmy głównie dla dzieci, ale również i dorosłych mieszkańców naszej gminy, walczących o zdrowie i życie, zmagających się z ciężkimi chorobami i związaną z nimi niepełnosprawnością. Pomimo spowodowanej przez pandemię przerwy, jesiennych oraz dodatkowych koncertów organizowanych w formule „Nowa Inicjatywa i Przyjaciele”, odbyło się już w sumie 11. Ostatni miał miejsce w styczniu tego roku.

W niedzielę 22 października zagramy dla malej Zuzi, która urodziła się w czerwcu 2018 roku, w 25 tygodniu ciąży.  Jako skrajny wcześniak ważyła zaledwie 630g i mierzyła 32cm. Jej szanse na przeżycie lekarze oceniali wówczas jako niewielkie…  Na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka spędziła pierwsze 4 miesiące swojego życia. Przeszła wówczas operację zamknięcia przewodu Botalla, martwicze zapalenie jelit oraz retinopatię wcześniaczą. Wcześniactwo pozostawiło po sobie wiele złego. Zuzia ma zdiagnozowane mózgowe porażenie dziecięce oraz epilepsję. Ma również częściowo uszkodzony nerw wzrokowy, przez co ma poważne problemy z widzeniem. Dziewczynka ma problemy z połykaniem jedzenia, dlatego konieczne okazało się założenie jej gastrostomii. Zuzia ma również podwichnięte lewe bioderko. Po konsultacjach ortopedycznych w Warszawie – w Paley European Institute, rodzice dziecka dowiedzą się czy Zuzia wymaga interwencji chirurgicznej. Jeśli tak, operacja będzie bardzo kosztowna.

Rodzice dziewczynki podkreślają, że Zuzia jest bardzo dzielna i od urodzenia ciężko pracuje, aby osiągnąć kolejne etapy w rozwoju. W tej chwili nie potrafi jeszcze samodzielnie usiąść, czy wstać, jednak jej rodzice wierzą, że ten moment kiedyś nastąpi! Aby tak się stało Zuzia wymaga systematycznej, intensywnej i wielokierunkowej rehabilitacji ruchowej oraz wielu terapii wspomagających. Zuzia rośnie i potrzebny jest nowy sprzęt rehabilitacyjny. Wkrótce rodzinę czeka wymiana wózka, pionizatora i fotelika samochodowego. Codzienna rehabilitacja, turnusy oraz wizyty u wielu specjalistów wiążą się z dodatkowymi kosztami, dlatego Maria i Łukasz Mikoda proszą o pomoc w zapewnieniu Zuzi najlepszej opieki, a co za tym idzie lepszej przyszłości! Za okazane wsparcie z góry dziękują!

Niedzielny koncert charytatywny rozpocznie się o 15.00. Poprowadzi go znana ze szklanego ekranu dziennikarka i prezenterka telewizji TVS Nina Nocoń. Koncert będzie jak zawsze bezpłatny, ale wstęp na salę Kina „Świt” będą mieli tylko posiadacze zaproszeń, które tradycyjnie – oczywiście za darmo! –  będzie można dostać w kasie Kina oraz w sekretariacie MDK-u.

W trakcie koncertu, tradycyjnie już, przeprowadzona zostanie licytacja cennych przedmiotów, zaś po koncercie zbiórka pieniędzy. Zgromadzone w ten sposób środki w całości przekazane zostaną na potrzeby związane z leczeniem i rehabilitacją małej Zuzi. Podobnie jak w latach poprzednich będzie się liczył każdy grosz, każda złożona z potrzeby serca kwota…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.