Wspieramy Adasia. Zapraszamy na widowisko charytatywne w Ligocie Miliardowicach

Iluzjonista Rafał Mulka oraz multiinstrumentalista Jacenty Ignatowicz – półfinaliści programu „Mam Talent”, wystąpią podczas widowiska „Charytatywnie dla Adasia”, które odbędzie się w niedzielę 25 lutego w Domu Kultury w Ligocie Miliardowicach.

Wydarzenie charytatywne, w czasie którego zbierane będą pieniądze na leczenie i rehabilitację dotkniętego chorobą genetyczną 8-latka z Ligoty, organizuje Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa. Pomysłodawcą i donatorem imprezy jest radny miejski Jerzy Bożek.

Widowisko pt. „Charytatywnie dla Adasia” to kolejne z wydarzeń wpisujących się w charytatywną działalność Nowej Inicjatywy, którą Stowarzyszenie prowadzi od kilkunastu lat. W tym czasie zorganizowaliśmy 12 koncertów charytatywnych – głównie dla dzieci, ale również i dorosłych mieszkańców naszej gminy – walczących o zdrowie i życie, zmagających się z ciężkimi chorobami i związaną z nimi niepełnosprawnością. Dzięki otwartym sercom darczyńców, wyniki licytacji oraz zbiórek pieniędzy prowadzonych w czasie kolejnych imprez przeszły najśmielsze oczekiwania. Dlatego pomysłodawca i główny organizator koncertów – Prezes Stowarzyszenia Marian Błachut zaproponował, by imprezy charytatywne na stałe wpisały się w kalendarz działań Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa. Tym razem organizujemy widowisko charytatywne, w czasie którego będziemy zbierali pieniądze na leczenie i rehabilitację 8-letniego Adasia z Ligoty, dotkniętego rzadką chorobą genetyczną – zespołem Klinefeltera.

Adaś Gabzdyl urodził się w 2015 roku. Rodzice chłopca – Agnieszka i Piotr – zauważyli, że syn nie rozwija się tak jak rówieśnicy. U chłopca zdiagnozowano Zespół Klinefeltera z aberracją genu i dodatkowym chromosomem X,  co skutkuje opóźnieniem psychoruchowym w stopniu znacznym. Objawy u Adasia różnią się w zależności od etapu jego rozwoju. Obecnie powodują zaburzenia koordynacji ruchowej. Chłopiec dopiero w wieku 4 lat zaczął samodzielnie siadać, a dzięki intensywnej rehabilitacji zaczął chodzić wieku 4,5 roku. Osłabienie mięśni spowodowało jednak nieprawidłowy chłód. W stopach stwierdzono skrócenie ścięgna Achillesa. Wymagana jest dalsza, intensywna rehabilitacja, w tym terapia ręki, ogólna terapia ruchowa i wspomagania rozwoju społecznego. Adaś dodatkowo choruje na astmę, do wiąże się z często nawracającymi infekcjami dolnych i górnych dróg oddechowych, wynikiem czego jest przerost prawej komory serca. W lutym 2023 roku – czyli przed rokiem – u chłopca pojawiły się ostre napady padaczkowe, których opanowanie jest niezbędne, aby dziecko nie utraciło wypracowanych z trudem, intensywną rehabilitacją, umiejętności.

Rodzice chłopca zaczęli szukać pomocy również wśród rodziców innych dzieci o podobnym problemach. Tak trafili na Mitoterapię dr Kucera. Zdecydowali się na tą terapię, ponieważ uderza w mutację DNA komórek, dotleniając je – a to w przypadku padaczki jest kluczowe. Obecna terapia okazała się sukcesem – ataki padaczkowe zmniejszyły się. Adasiowi coraz częściej wyrywają się pojedyncze słowa… Teraz jego rodzice walczą o to, by Adaś zaczął się komunikować z otoczeniem, by nadal rosła jego sprawność ruchowa, by w przyszłości nie był tak bardzo uzależniony od pomocy innych.

Adaś stale znajduje się pod opieką poradni genetycznej  – właśnie zbierane są pieniądze na ważne dla dalszego procesu leczenia i rehabilitacji, nierefundowane badanie genetyczne, pod opieką: neurologa, kardiologa, logopedy, psychologa i endokrynologa. Ważna jest dalsza, stała rehabilitacja. Dlatego rodzice Adasia – Agnieszka i Piotr Gabzdyl – dziękują za okazane wsparcie, za każdą przekazaną złotówkę.

Widowisko pt. „Charytatywnie dla Adasia” rozpocznie się o godzinie 16.00. Na scenie Domu Kultury w Ligocie Miliardowicach wystąpi najpierw Rafał Mulka – iluzjonista, który zabierze widzów do magicznego świata iluzji. Po jego występie planowana jest licytacja cennych przedmiotów. Następnie na scenie pojawi się Jacenty Ignatowicz – multiinstrumentalista, gawędziarz i folklorysta.

W trakcie imprezy prowadzona będzie również zbiórka pieniędzy do puszek. Środki pochodzące z licytacji i zbiórki w całości przekazane zostaną na potrzeby związane z leczeniem i rehabilitacją Adasia. Jak zawsze będzie się liczył każdy grosz, każda złożona z potrzeby serca kwota…

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.